استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) شامل چه مواردی میشود؟
در ادامه میخوانید :

در مقاله قبل در مورد استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم تا بررسی کنیم که در این استاندارد، در فصل های مختلف چه مطالبی مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین برای آشنایی با استاندارد IPC، میتوانید از مقاله استاندارد International Plumbing Code دیدن فرمایید.

استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) شامل چه مواردی میشود؟
استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) شامل چه مواردی میشود؟

فهرست مطالب

استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) شامل چه مواردی است؟

فصل اول استاندارد upc شامل چه مواردی است: اجرا

فصل ۱ کاربرد, اجرا و مدیریت نیازمندی های متعاقب یک کد را تنظیم می کند. این فصل هدف کد را ارائه می کند و در عین حال در مورد اجرای نیازمندی های موجود در بدنه و ساختار کد هم توضیحاتی را ارائه می دهد. یک کد لوله کشی, همانند هر کد دیگری, طوری تنظیم شده است تا به عنوان یک سند قابل اجرای قانونی و رسمی برای حفاظت از سلامتی, امنیت, دارایی و رفاه عمومی, کاربرد داشته باشد. استاندارد UPC بدون ارضای شرط ها و قیدهای مربوط به مدیریت و اجرای آن, نمی تواند موثر واقع شود. متصدی این قدرت و اختیار را دارد تا کار تکمیل شده و پیشنهاد شده را مرور کند و تصمیم بگیرد که آیا این سیستم لوله کشی نیازمندی های کد را رفع می کند یا خیر. یک طراحی حرفه ای مسئول طرح یک سیستم لوله کشی امن و مطمئن است. پیمان کار مسئول نصب سیستم بر اساس پلان ها و برنامه ها است.

در فصل دوم استاندارد Uniform Plumbing Code چه مواردی مطرح شده است : تعاریف

به منظور حفظ ثبات و تشویق به استفاده از واژگان و اصطلاحات فنی, فصل ۲ مربوط به تعاریف مفاهیم است تا شفافیت و فهم پذیری واژه ها را فراهم کند و استفاده از یک زبان رایج را که در طول کد رواج دارند, ترفیع بخشد. فهم تعاریف موجود در متن استاندارد, باعث می شود که یک تشریک مساعی, بازدهی, استانداردسازی و تفسیر بهتری را در به کاربردن و اجرای واژه های استفاده شده در متن کد را داشته باشیم. کد ها اسناد تکنیکی ای هستند, و هر واژه می تواند معنای متن کد را تحت تاثیر قرار بدهد. واژه هایی که تعریفی برای آنها ارائه نشده است دارای معنای پذیرفته شده ی نرمال هستند.

فصل سوم استاندارد UPC شامل دستورالعمل های عمومی

فصل سوم نیازمندی های عمومی را تنظیم می کند. در این فصل دستورالعمل های زیادی وجود دارند که نیازمندی های خاص و مخصوص لوله کشی را توضیح نمی دهند بلکه مربوط به سیستم لوله کشی کلی و عمومی هستند. این فصل حاوی نیازمندی های امن و مطمئن برای نصب لوله کشی است و همچنین شامل نیازمندی های غیر لوله کشی برای شناسایی لوله, فیتینگ ها و اتصالات لوله, زانویی ها, فیکسچرها, مواد و وسایل استفاده شده در سیستم های لوله کشی است. لیست کردن روش های مورد قبول که بر اساس کاربرد و عملکرد استانداردهای شناخته شده هستند, به منظور نصب سیستم های لوله کشی امن و مناسب, ضروری است تا از سلامت, امنیت و رفاه عمومی مطمئن شویم.

فصل ۴: لوله کشی و اتصالات مربوطه

این فصل در مورد تعداد کمی از فیکسچرهای یک نوع خاص از لوله کشی و کیفیت هر کدام از فیکسچرها برای هر ساختار, توضیح می دهد. فیکسچرها باید به طور مناسب و صحیح نصب شوند تا به طور مفید توسط افراد حاضر در ساختمان, استفاده شوند. کیفیت و طراحی هر کدام از فیکسچرها باید طبق استاندارد تایید شده باشند.

فصل ۵: هیترهای آب

فصل ۵ در مورد طراحی, تایید و نصب وسایل امن سوختن سوخت و دیگر انواع هیترهای آب و لوازم مورد نیاز برای  احتراق هوا برای تهویه و رقیق سازی گازهای خارج شونده از دودکش است. این فصل برای وسایل تهویه مستقیم, کاربردی ندارد. علاوه بر این, این فصل در مورد طراحی, ساخت, نصب  و نگهداری از دودکش ها, تهویه ها و اتصالات آنها برای وسایل سوختن سوخت, توضیحاتی را ارائه می دهد. روش های فراهم کردن احتراق هوا ممکن است از طریق یک جریان هوای داخلی, یک جریان هوای خارجی, یا یک ترکیب از جریان هوای داخلی و خارجی, جریان هوای مکانیکی, یا یک سیستم مهندسی شده, صورت بگیرند.

فصل ۶: تهیه و توزیع آب

فصل ششم در مورد طراحی, مواد و نصب سیستم های تهیه و توزیع آب, بحث می کند و شامل سیستم های اطفاء حریق مسکونی و ساختمانی می شود. سیستم تهیه و توزیع آب طراحی شده است تا نرخ های جریان و فشار آب صحیح را به دست آورد و از اتصالات متقاطع جلوگیری کند.

لوله کشی آب مصرفی ساختمان بخش ۱
لوله کشی آب مصرفی ساختمان بخش ۲

فصل ۷ استاندارد UPC: فاضلاب بهداشتی

این فصل از استاندارد Uniform Plumbing Code در مورد طراحی و نصب سیستم های فاضلاب بهداشتی تنظیم شده است. لوله کشی فاضلاب نه باید به شکلی باشد که از نظر اندازه خیلی بزرگ باشد و نه باید خیلی کوچک باشد و باید طوری ساخته شده باشد تا در برابر رسوب, ته نشین شدن مواد جامد و بسته شدن, مقاوم باشد.

فصل ۸ استاندارد UPC شامل چه مواردی است : زباله های غیر مستقیم

فصل ۸ استاندارد UPC در مورد زباله های غیر مستقیمی است که برای فیکسچرها و وسایل لوله کشی ای که در ارتباط با ماشین ظرف شویی, آب آشامیدنی, محل فراهم سازی غذا, و تجهیزات مشابه هستند, مورد نیازند. یک اتصال غیرمستقیم از برگشت فاضلاب به داخل فیکسچر, جلوگیری میکند.

فصل ۹: لوله های ونت و هواکش

در این فضل از استاندارد UPC در مورد جنس, طراحی و نصب لوله های ونت و هواکش صحبت شده است. یک سیستم تهویه شامل یک یا چند لوله است که در یک سیستم فاضلاب نصب شده اند که از جریان هوا برای انجام فعالیت تهویه, استفاده می کنند. علاوه بر این لوله های ونت جریان سریع و ساکتی از زباله و مواد دفع شدنی را بدون اینکه ساکنان ساختمان در معرض گازهای فاضلابی قرار بگیرند, فراهم می کنند.

فصل ۱۰: زانویی ها و جداسازها

فصل دهم در مورد جنس, طراحی و نصب زانویی ها و جداسازها, توضیح می دهد. زانویی ها در سیستم های فاضلاب مورد نیاز هستند و نباید هیچ گونه جداکننده ی داخلی ای داشته باشند. از سوی دیگر, جداسازها  به منظور کنترل چیزهایی که به سمت پایین و به داخل فاضلاب می روند, طراحی شده اند. جداسازها مورد استفاده قرار می گیرند تا از ورود مواد مضر و زیان آور به داخل سیستم فاضلاب بهداشتی, جلوگیری کنند.

فصل ۱۱: جمع آوری آب باران

این فصل در رابطه با آب های جمع شده از پشت بام, حیاط, فضای سنگفرش شده و مکان های مشابه, تظیم شده است. هدف سیستم های تخلیه آب این است که یک مجرا یا کانال را فراهم کنند که از طریق آن جریان سطحی از نقطه ای که آب در آنجا جمع شده به داخل فاضلاب بریزد, و این امر ساختمان را از جریان های کنترل نشده ی سطحی مصون می دارد و ما را مطمئن می سازد که فاضلاب ها و ورودی ها از نظر سایز و اندازه به قدر کافی مناسب هستند تا جریان های سطحی را در داخل فاضلاب جای دهند.

فصل ۱۲: لوله کشی سوخت گاز

فصل ۱۲ نصب لوله های گاز در ساختمان را توضیح می دهد. سیستم های لوله کشی گاز باید مینیمم حجم گاز مورد نیاز توسط هر وسیله ی گازی را فراهم کنند تا عملکرد مناسب آنها تحت شرایط کاری را بدون تخطی از ماکزیمم فشار مجاز توسط هر سازنده, اعمال کنند. به دلیل خطرات موجود در رابطه با سوخت گازی شکل, مهم است تا مطمئن شویم که سیستم گازی بررسی شده و تست شده است.

فصل ۱۳: تجهیزات مراقبت از سلامت و سیستم های وکیوم پزشکی و گاز پزشکی

فصل ۱۳ در مورد نصب, بررسی, تست, نگهداری, عملکرد, و عملکرد امن گاز پزشکی و سیستم های وکیوم موجود در تجهیزات مراقبت سلامت, تنظیم شده است. هدف گاز های پزشکی و سیستم های وکیوم پزشکی این است که جریان های کافی و مطمئنی را در فشار های مورد نیاز برای خروجی گاز پزشکی یا ترمینال های ورودی وکیوم, فراهم کنند.

فصل ۱۴: سیستم مقاوم در برابر آتش

این فصل از استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) در مورد لوله کشی مقاوم در برابر آتش در دیوار ها, پارتیشن ها, طبقه ها, کف و سقف خانه است. این سیستم به منظور ایجاد یک مانع فیزیکی است که از پخش شدن دود, گاز یا شعله از ساختمان کناری, جلوگیری می کند.

فصل ۱۵: منابع آب متناوب برای کاربردهای غیر قابل شرب

فصل ۱۵ در رابطه با منابع آب غیرقابل شرب, منابع آب بازیافت شده و سیستم های آب غیرقابل شرب تصفیه شده در همان محل, مدون شده است. منابع آبی شامل سیستم های شستشوی زیرسطحی, شستشوی زیر خاکی هستند.

فصل ۱۶: سیستم های آب باران

این فصل از استاندارد UPC در مورد سیستم های آب گیر آب باران غیرقابل شرب بحث می کند که شامل شستشو, توالت و آبریزگاه مستراح با تصفیه مناسب هستند؛ این فصل دستورالعملی را در مورد چگونگی استفاده ی بهینه از آب باران فراهم می کند.

فصل ۱۷: استانداردهای مرجع شده

فصل هفدهم استاندارد Uniform Plumbing Code دو جدول جامع و فراگیرنده را در مورد استانداردها فراهم کرده است. یک لیست از استانداردهای تصویب شده ی اضافی, انتشارات, شیوه ها, و دستورالعمل هایی که در بخش های خاص, ارائه نشده اند, در جدول ۱۷۰۱.۲ ظاهر شده اند.

ضمیمه های استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) شامل چه مواردی میشود؟

ضمیمه A: قوانین پیشنهاد شده برای سایزینگ لوله های آبرسانی

ضمیمه A یک روش را برای سایزبندی کردن سیستم تهیه و توزیع آب فراهم کرده که محاسبات دقیقی را برای ثبت فشار ها و جریان مناسب برای فیکسچرهای سیستم را مهیا کرده است.

ضمیمه B استاندارد UPC: نکات توضیحی در مورد ترکیب سیستم های ونت و فاضلاب

ضمیمه  B شامل دستورالعمل های عمومی برای طراحی و نصب سیستم های ترکیبی تهویه و فاضلاب است. این سیستم ها که برای لوله کشی فاضلاب طراحی شده اند طوری هستند که می توانند هم لوله تهویه و هم لوله فاضلاب را در خود جای دهند.

ضمیمه C: سیستم های لوله کشی متناوب

هدف این ضمیمه فراهم آوردن دسته بندی ای از روندهایی برای طراحی و تایید سیستم های لوله کشی مهندسی شده, مواد جایگزین و تجهیزاتی است که به طور خاص در دیگر بخش های کد, به آنها اشاره ای نشده است.

ضمیمه D: سایزینگ لوله فاضلاب

این ضمیمه از استاندارد UPC دستورالعمل هایی را برای سایزبندی کردن سیستم های تخلیه آب, فراهم کرده است. در این ضمیمه به دو نکته مهم اشاره شده است, یکی سایز پشت بام و دیگری مساحتی که تحت تاثیر بارش باران قرار می گیرد.

ضمیمه E: پارک های خانگی ساخته شده متحرک

این ضمیمه در مورد سیستم های فاضلاب و لوله کشی خانه های متحرک و وسایل نقلیه تفریحی, بحث می کند.

ضمیمه F: سیستم های ترمیم هوای تنفسی آتش نشان

ضمیمه F از استاندارد UPC دستورالعمل هایی را در مورد سیستم های ترمیم هوای تنفسی آتش نشان, گرد آوری کرده است.

ضمیمه G: سایزینگ سیستم ونت

این ضمیمه اطلاعاتی را در مورد سایز تهویه های گاز اضافه کرده است. یک سری مثال ارائه شده اند از جداول و دیگر نیازمندی های فصل ۵ استفاده می کنند.

ضمیمه H: سیستم های آرایش فاضلاب اختصاصی

ضمیمه H دستورالعمل هایی را برای مواد, طراحی, و نصب سیستم های آرایش فاضلاب اختصاصی جدید و یا موجود, فراهم گرده است.

ضمیمه I استاندارد Uniform Plumbing Code: استانداردهای نصب

استانداردهای نصب, استانداردهای صنعتی ای هستند که روش هایی را برای نصب لوله کشی و محصولات مکانیکی, مشخص کرده اند, و همچنین روش های بررسی و به کارگیری و اجرای روندها و رویه ها را نیز ارائه می کنند.

ضمیمه J استاندارد UPC: ترکیبی از طراحی باز شدن تهویه و احتراق داخلی و بیرونی

این ضمیمه مثالی از چگونگی تعیین سایزهای بازشدگی هوای احتراق بیرونی و درونی مورد نیاز را فراهم کرده است.

ضمیمه K: سیستم های آبگیری آب باران قابل شرب

سیستم آبگیری آب باران قابل شرب به عنوان سیستمی تعریف شده است که از قاعده ی جمع آوری و استفاده از باران از یک پشت بام یا دیگر سطوح ساخته شده ای توسط انسان, استفاده می کند.

ضمیمه L: شیوه های پایدار

این ضمیمه از استاندارد UPC یک مجموعه ی جامع و فراگیرنده از بخش های مرتبط با تکنولوژی را فراهم آورده است که انجام کارها و شیوه های پایدار را که در جهت بهبود طراحی سیستم های لوله کشی هستند را تشویق می کند.

ضمیمه M: محاسبه گر نیاز به پیک آب

این ضمیمه یک روش را برای تخمین بار مورد نیاز برای تهیه آب ساختمان, ارائه می کند.

برای دانلود آخرین نسخه از استاندارد Uniform Plumbing Code (UPC) 2021 میتوانید به پست زیر مراجعه کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *